Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice

Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX 2019

Acasa  /  Evenimente  /  Concerte  /  Pagina curenta

Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX 2019

 

Primăria municipiului Medgidia organizează în perioada 02 – 05 mai 2019, pe Stadionul Municipal „Iftimie Ilisei”, cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2019.

 

Municipiul Medgidia de astăzi se află pe pământurile dintre Dunăre și Marea Neagră, care purtau cândva numele de Scythia Minor, meleaguri din inima Dobrogei, locuite de geţii conduși de regele Dapyx în urmă cu mai bine de două milenii.

 

Locuitorii Medgidiei cinstesc memoria acelor vremuri glorioase prin organizarea Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, care readuce în prezent toate perioadele înaintate ale istoriei, din vremea antică și până în contemporaneitate. Festivalul poartă şi păstrează viu numele regelui Dapyx, un străvechi, înțelept și viteaz cârmuitor al acestor ţinuturi, un erou care a refuzat să devină vasalul Imperiului Roman și a luptat până la capăt în bătăliile sângeroase din perioada 29 – 28 îHr.

 

La finalul fiecărei zile de festival, iubitorii de spectacole vor fi încântaţi să participe, în arena Stadionului Municipal “Iftimie Ilisei”, la concertele susținute de artiști consacrați ai muzicii românești.

 

Programul activităților desfășurate în cadrul Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2019:

 

Ziua I – Joi, 02 mai

18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din municipiul Medgidia, cu plecare din poarta stadionului din str. Poporului – str. Rahovei – str. Tineretului – Str. Decebal – str. Tudor Vladimirescu – Str. Republicii – Str. Poporului – acces Poarta Stadion Municipal;
19:00 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
19:30 – 19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX
19:45 – 20.00 Retragerea asociațiilor de reconstituire istorică de pe stadion;
20:00 – 23:00 Momente artistice susținute de ansambluri de dans naționale și internaționale; Prezentator: Dan Cojocaru.

 

Ziua II – Vineri, 03 mai – perioadă reconstituită – ANTICHITATE

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul;
15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antică şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 – 17:30 Dansuri antice;
17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor, lupte de gladiatori în arenă;
18:00 – 18:20 Prima bătălie: Ultima luptă a regelui Dapyx;
18:20 – 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor;
18:50 – 19:20 Dansuri și ritualuri antice;
19:20 – 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Damian & Brothers, Tharmis Orchestra, Taraful din Clejani;
Prezentator: Mircea Taiss.

 

Ziua III – Sâmbătă, 04 mai – perioadă reconstituită – ANTICHITATEA TÂRZIE ȘI EVUL MEDIU

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
15:30 – 16:45 Echiparea combatanţilor reprezentativi pentru Antichitatea Târzie și Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Antichitatea Târzie și Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 – 18:30 Lupte demonstrative, reconstituire bătălii, Lupta de la Adrianopole între goți și legionarii târzii pentru Antichitatea Târzie;
18:30 – 19:30 Lupta medievalilor cu otomanii pentru perioada Evului Mediu;
19:30 – 20:00 Salutarea publicului, ședință foto, ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere;
20:00 – 23:00 Concert: Orchestra Națională Valahia, dirijor Marius Zorilă, Lavinia Goste, Ansamblul Plăieșii și Nicolae Gribincea, Petrică Mîțu Stoian
Prezentator: Văru’ Săndel.

 

Ziua IV – Duminică, 05 mai – perioadă reconstituită – EPOCILE MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul și fotografii;
15:30 – 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din perioada Unirii Principatelor și din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociației care reconstituie perioada Unirii Principatelor și a echipamentului militar;
17:20 – 18:30 Prezentarea asociațiilor care reconstituie perioada din Primul Război Mondial, prezentare de uniforme, arme, echipamente și simularea unei bătălii;
18:30 – 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului;
19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului;
19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne și invitarea publicului în arena stadionului;
19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Smiley, Elena Gheorghe, Irina Rimes;
Prezentator: Aurelian Temișan;
23:00 – 23:30 Foc de artificii.


  • Detalii
  • Galeria
  • Etichete
  • Mai mult
%d blogeri au apreciat: